Po zimě potřebuje péči i trávník

Po zimě potřebuje péči i trávník 1

Přicházejí dny, během kterých byste se měli věnovat svému trávníku. Co všechno je třeba udělat?

Na jaře třeba z trávníku odstranit listí, větve , zkrátka vše, co na něj nepatří. Pak byste měli trávník upravit běžným nářadím nebo ještě lépe vertikutátorem, který odstraní zplstnatělé zbytky trávy, plevele či mechů a přeřízne vrchní vrstvy půdy.

Díky vertikutátoru se zlepší příjem vzduchu, živin i vláhy , a tím i kvalita travnaté plochy. Po vertikutaci dosejte na velmi poškozená místa na trávníku travní směs použitou při zakládání trávníku nebo travní směs určenou na obnovu trávníku, která poškozená místa rychle zaplní.

Přibližně o dva týdny byste měli novou trávu pohnojit. Pokud však zjistíte, že je trávník poškozený z více než padesáti procent, musí se obnovit celý.

Různé druhy trávy se velmi liší svými vlastnostmi  – počínaje barvou porostu přes rychlost růstu a čas zrání až po odolnost vůči zátěži. Poměr jednotlivých druhů trávy v travní směsi je rozhodující pro vzhled vašeho trávníku.

Ať už zvolíte jakýkoliv trávník podle typu svých potřeb , musíte před samotným založením připravit půdu. Nejdříve povrch zkypříme, minimálně do hloubky rýče, a to i v případě, že budou kořeny budoucí travnaté plochy zasahovat do hloubky jen zhruba 10 cm. Tím se otevřou spodní vrstvy půdy a voda bude moci lépe vsakovat.

Práci usnadní použití zahradního kultivátoru. Podle zrnitosti dané půdy je vhodné zapracovat i hnojiva a přípravky na zkvalitnění zeminy. Potom hráběmi odstraňte výraznější nerovnosti a půdu nechte dva až tři týdny odpočívat.

Přibližně dva až tři dny před výsevem odstraňte plevel , plochu srovnejte, aby se zabránilo nadměrnému prokypření. Vysévejte rovnoměrně v podélném a příčném směru, nejlépe pomocí sypacího vozíku.

Osivo se zapravit železnými hráběmi do hloubky cca 1,5 cm a povrch pak třeba zválcovat. Nakonec trávník polijte dostatečným množstvím vody.

Nově vyseté travní semeno musíte udržovat rovnoměrně vlhké zejména během prvních tří až čtyř týdnů.

Při zalévání držte proud vody směrem nahoru , aby se mohla voda rovnoměrně snášet shora dolů. Jakmile se vytvoří hustý koberec, je váš trávník soběstačný.